TERENSKA NASTAVA U VUKOVAR , 28. i 29. travnja 2022.

Dana 28.4.2022 osmaši OŠ Rogoznice su se uputili u Vukovar. Putem do ‚‚Grada heroja” su im se pridružile OŠ Pirovac i OŠ Murterski škoji. Krenuli su u ponoć, a stigli oko 10:30. Prvo što su napravili pri dolasku je bilo gledanje prezentacije o Domovinskom ratu, njegovim uzrocima i posljedicama. Nakon toga su otišli u obližnji izložbeni prostor gdje ih je poveo jedan vojnik. Tamo su proučavali karte i oružje, a i pisma i novinske članke iz razdoblja rata. Vojnik im je objašnjavao kako je Hrvatska bila napadana i kako se branila. U okolici su mogli vidjeti zrakoplove, tenkove, rekonstrukciju logora i hangar s izloženim minama.
Došlo je vrijeme ručka te su se, poslije smještanja u hostel Dubrovnik, uputili u menzu. Onda je nastupila šetnja do simbola Domovinskog rata, vukovarskog vodotornja. Predivan pogled na rijeku Dunav i obližnji grad ih je zapanio. Nastupilo je vrijeme za večeru, pa su se učenici uputili natrag u menzu. Uskoro je pala noć te je prvi dan njihove terenske nastave bio gotov.
Ujutro, nakon doručka u 8 sati, posjetili su spomen dom hrvatskih branitelja. Poslije toga su posjetili bolnicu gdje su pogledali još jednu prezentaciju. U bolnici su bile izdvojene dvije prostorije u kojima je bio prikaz bolnice za vrijeme rata. Na zidu hodnika su ispisana izvješća Vesne Bosanac, tadašnje ravnateljice bolnice, o primljenim pacijentima u kasnoj 1991. godini i imena poginulih djelatnika i pacijenata, od njih 59 nestalo.
Onda su posjetili Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, a na putu do Ovčare su prošli kroz Borovo naselje. Također su razgledali i Franjevački samostan te crkvu sv. Jakova i Filipa. Uslijedilo je vrijeme za ručak, pa su se učenici uputili nazad do menze. Nakon te male stanke otišli su u Muzej vučedolske kulture, a prije nego što su ušli u autobus za polazak kući, odmorili su se na obali Dunava. Krenuli su nazad u 16:00, a učenici OŠ Rogoznice su se kući vratili u jedan ujutro sljedećeg dana.

Marija Vlaić, 8. razred

objavio: Tatjana Ercegović   datum: 5. 5. 2022.

TERENSKA NASTAVA U VUKOVAR , 28. i 29. travnja 2022.

Marija Vlaić, 8. razred

objavio: Tatjana Ercegović   datum: 5. 5. 2022.