ZAVJETNI DAN GOSPE OD KAPELICE 24. SIJEČNJA 2023.

''Marijo , Marijo, tko te u nemoći proseći pomoći, ufana pozdravlja, Marijo, on tebe zazvavši, zavit prikazavši, brez lika ozdravlja, Marijo! (A. Kanižlić, 1699.-1777.)

Konačno, nakon dvije epidemijske godine i jedne godine lošeg vremena evo nas opet pred tobom draga naša Gospe od Kapelice! Radosni i ushićeni učenici 2.a., razreda sa svojom učiteljicom Majom Pezelj Ercegović, vjeroučiteljicom Petrom Bralić i asistenticom u nastavi Jelenom uputili su se na maleno hodočašće našoj Gospi od Kapelice na Zavjetni dan. Iz škole su nas ispratili riječima: ''Molite za nas!'' I jesmo, sve smo ih ponijeli u mislima i molitvama te ih prikazali dragoj Gospi.

Mnogi su Rogozničani ovog hladnog zimskog jutra u tišini hodili prema Gradini, izvršavajući davni Zavjet položen Gospi od Kapelice. Daleke 1887.godine Rogoznicom su harale crne ospice koje su odnosile veliki broj života, te je tadašnji župnik Tode Pavlinović okupio narod te su se zajedno, bosi i pred raspelom uputili Svetištu Gospe moleći za milost i pomoć. Od tog dana, 24.siječnja, ospice su nestale, svi bolesnici ozdravili a sav vjernički puk se zavjetovao da će svake godine toga dana pohoditi Gospino svetište i slaviti svetu zavjetnu misu, da se nikad ne zaboravi. Svetu misu vodio je naš župnik don Filip Rodić, naglasio je u svojoj propovijedi da nam Marijin zagovor bude nadahnuće i poticaj u našim životima, našim obiteljima i društvu, te da sve naše boli, traženja, nesigurnosti i nemire , preko naše moćne zagovornice usmjerimo Kristu.

Vjeran je rogoznički puk i ne zaboravlja milost koju im je Gospe isprosila, naši maleni učenici možda još ne razumiju dubinu i važnost zavjeta no sigurno će u svojim srcima ponijeti današnje iskustvo i nastaviti dugogodišnju tradiciju svojih predaka.

Vjeroučiteljica P. Bralić

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 25. 1. 2023.

ZAVJETNI DAN GOSPE OD KAPELICE 24. SIJEČNJA 2023.

Vjeroučiteljica P. Bralić

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 25. 1. 2023.