DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST, 27. SIJEČNJA

Dan sjećanja na holokaust međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve holokausta, genocida europskih Židova kojeg je nacistička Njemačka sprovodila između 1941. i 1945. godine tijekom Drugog svjetskog rata.

Generalna skupština UN-a 2005. godine usvojila je rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta koji se obilježava na današnji dan, 27. siječnja. Hrvatska je u studenome 2005. postala stalnom članicom Radne skupine za međunarodnu suradnju na području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu (današnji Međunarodni savez za sjećanje na holokaust), a pojačana je osobito obrazovna djelatnost u tom smislu. Međunarodni dan sjećanja na holokaust obilježava se u svim europskim zemljama u kojima je tijekom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 milijuna ljudi od čega je oko 31 milijun civila. U Izraelu, koji Dan sjećanja na holokaust obilježava u proljeće, od ove se godine istoga dana obilježava Nacionalni dan borbe protiv antisemitizma.

Tog datuma 1945. godine sovjetske jedinice su ušle u najzloglasniji i najveći nacistički logor Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj, oslobodivši 7500 zatvorenika preostala u tom logoru i mučilištu nevinih u kojem je život izgubilo preko milijun ljudi od kojih je 90 % bilo Židova. Većina je ubijena u plinskim komorama, ali i na druge brutalne načine: izgladnjivanjem, prislinim radom, pogubljenjima i u zastrašujućim medicinskim eksperimentima.

Židovska zajednica u Europi nije se nikad oporavila od ovog strašnog zločina. Europa kao kontinent snosi i dan danas posljedice smrti gotovo 100 milijuna ljudi u ratovima opterećenom prošlom stoljeću.

Ovog datuma se prisjećamo najstrašnijeg od svih povijesnih zločina, da se nikada više ne ponovi.

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 27. 1. 2023.

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST, 27. SIJEČNJA

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 27. 1. 2023.