DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Obilježavanje Dana ružičastih majica započeo je u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Dan ružičastih majica ove školske godine obilježavamo 22. veljače. Vršnjačko je nasilje isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učeniku opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube. Glavni ciljevi ovog obilježavanja je sprječavanje vršnjačkog nasilja i buđenje učenikove svijesti o toj temi, poticanje na pomoć jedni drugima u određenim situacijama fokusirajući se na negativne strane svih vrsta nasilja.

Jelena Juričević, prof. povijesti

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 27. 2. 2023.

DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Jelena Juričević, prof. povijesti

objavio: Paola Glavurtić Mirošević   datum: 27. 2. 2023.