UČENIČKA ZADRUGA „KRTOL“

Učenička zadruga „Krtol“  osnovana je 2007. godine. Ima nekoliko sekcija: maslinarstvo, cvjećarstvo, uzgoj i prerada ljekovitog bilja, likovna radionica, keramička radionica, te etno zbirku i malu klapu.

smiley

Broj stalnih i povremenih članova u zadruzi je oko 40.To su učenici od 2. do 8. razreda. Voditelji sekcija su Elvira Vukorepa, Maja Pezelj Ercegović, Paula Glavurtić, Oliver Radić. Zadruzi vrijedno pomažu i  vanjski suradnici.

Plan i program zadruge je slijedeći:

Plan rada maslinara:

-sadnja novih maslina

-okopavanje,čišćenje i berba starih maslina

-prerada maslinovog ulja

Plan rada cvjećara:

-priprema terena,sadnja ,okopavanje,zalijevanje,oblikovanje biljaka

-gradnja suhozida

Plan rada uzgoja ljekovitog bilja:

-sadnja lavande,berba,sušenje i pakiranje u ukrasne vreće,destilacija (proizvodnja eteričnog ulja)

-sadnja,oblikovanje,čišćenje ružmarina

-sadnja gospine trave,berba i izrada kantarionovog ulja

-održavanje i briga ljekovitog bilja

Plan rada likovne radionice:

-izrada različitih uporabnih i ukrasnih predmeta u posebnim tehnikama

Plan rada keramičke radionice:

-izrada,suvenira,uporabnih i ukrasnih predmeta s motivima Rogoznice

U etno zbirci sakupili smo različite stare fotografije,uporabne i ukrasne predmete,alate,a ponosni smo što imamo originalnu rogozničku,žensku narodnu nošnju.U cilju nam je izrada i muške nošnje.

Od osnutka zadruge redovito se sastajemo i održavamo radionice u pojedinim sekcijama.Usavršili smo se u izradi suvenira od gline,a našim uspjesima posebno smo zahvalni gospođici Željki Lušić kao vanjskom suradniku. Izrađujemo slike s motovima Rogoznice,bunje, kuće, lančiće,ukrasne magnete, mornare i sl.

Gotovo smo svaki dan u školskom vrtu gdje okopavamo, sadimo,čistimo, orezujemo. Iz školskog maslinika prerađujemo maslinovo ulje.

U ljetnim mjesecima beremo, sušimo lavandu te je pakiramo u vrećice. Svježe cvjetove lavande destiliramo i proizvodimo eterično ulje.

Želja nam je podučiti mlade generacije pletenju krtola,po kojem je zadruga i dobila ime,jer su naši pletači sada bivši učenici naše škole.Htjeli bi da ta vještina i dalje ostane,da se prenosi na sljedeće generacije.  Tako sada gospodin Svetin Grgurević ( vanjski suradnik ) podučava mlade pletače krtola.

U našoj zadruzi imamo i malu klapu „Silebići“ koju vodi Josipa Bumber ( vanjska suradnica ) i djecu poučava stare rogozničke pjesme i napjeve. Klapa aktivo sudjeluje na svim manifestacijama škole i lokalne zajednice.

Sa svojim proizvodima sudjelovali smo na različitim smotrama (županijskim i državnim ), manifestacijama ( školskim i lokalne zajednice ), izložbama  (povodom obilježavanja raznih blagdana, prigoda ) i postigli odličan uspjeh što govore brojna priznanja i nagrade. Uključujemo se i u humanitarne akcije u kojima se zadrugari rado odazivaju.

Ponosni smo na našu zadrugu, veselimo se svakom našem uspjehu i želimo da se što više učenika uključi u rad zadruge.

objavio: ELVIRA VUKOREPA   datum: 23. 10. 2012.

UČENIČKA ZADRUGA „KRTOL“

smiley

Plan i program zadruge je slijedeći:

Plan rada maslinara:

-sadnja novih maslina

-okopavanje,čišćenje i berba starih maslina

-prerada maslinovog ulja

Plan rada cvjećara:

-priprema terena,sadnja ,okopavanje,zalijevanje,oblikovanje biljaka

-gradnja suhozida

Plan rada uzgoja ljekovitog bilja:

-sadnja,oblikovanje,čišćenje ružmarina

-sadnja gospine trave,berba i izrada kantarionovog ulja

-održavanje i briga ljekovitog bilja

Plan rada likovne radionice:

-izrada različitih uporabnih i ukrasnih predmeta u posebnim tehnikama

Plan rada keramičke radionice:

-izrada,suvenira,uporabnih i ukrasnih predmeta s motivima Rogoznice

objavio: ELVIRA VUKOREPA   datum: 23. 10. 2012.