Ovaj mjesec: 2081

ŠKABRNJA, 17.11.2017.

Dana 17. 11. učenici naše škole (od 3. do 8. razreda) posjetili su Škabrnju u pratnji svojih učiteljica Nade Balov, Maje Pezelj, Elvire Vukorepe, Višnje Junaković, Dajane Zulim i Paole Glavurtić. U Škabrnji su nas dočekali naši ljubazni domaćini, Marko Miljanić i Branimir Ražov, umirovljeni časnici Hrvatske vojske, autentični sudionici Domovinskog rata i obrane Škabrnje. Gospodin Marko Miljanić nam je u crkvi održao predavanje o obrani Škabrnje i stradanjima civila i branitelja dana 18. 11. 1991. te tijekom cijelog Domovinskog rata. U crkvi, kao svjedok stravičnoga stradanja škabrnjana, ostao je sačuvan obezglavljeni kip Velike Gospe i sjekira koja je bila zarivena u duplji gdje je bila glava kipa. Na sjekiri je DNA analizom utvrđena krv devet različitih osoba, što stradanja koja su počinile snage JNA i lokalni četnici čini još strašnijima. Nakon dirljivog predavanja u kojem začuđuje mir i odsustvo ikakvog traga mržnje u glasu našeg sugovornika, uputili smo se na groblje do križa i spomen obilježja svim stradalnicima Škabrnje, na kojem su uklesana njihova imena. Tu nas je gospodin Branimir Ražov upoznao s pojedinostima vojnih zbivanja, koliko je ljudstva imala neprijateljska vojska, a koliko domaće stanovništvo kojih je bilo jedva 250, kakvim naoružanjem su baratali (oklopna vozila, protutenkovsko naoružanje i zrakoplovne snage JNA naspram nešto malo pušaka i ograničenog broja metaka s kojima su naši branitelji branili Škabrnju i obližnji Nadin). Naši učenici su pokazali veliko zanimanje za detalje i kontekst borbe protiv neprijatelja i neumorno su postavljali pitanja, sve dok nas uljudno nije požurilo osiguranje predsjednice RH, Kolinde Grabar Kitarović, koja je isti dan došla odati počast žrtvama. Premda mi to po dolasku nismo znali, naši domaćini su nam posvetili svoju punu pažnju. Nakon toga, otišli smo do masovne grobnice stradalih u Škabrnji koja se nalazi odmah do škole, gdje smo, isto kao i na spomen obilježju, odali počast poginulima i palili svijeće. Tamo nas je dočekao ravnatelj OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji Marin Pavičić gdje smo s njegovim učenicima dočekali i pozdravili predsjednicu koja je s osmjehom i velikim strpljenjem svakom djetetu poklonila pažnju i „odradila“ s njima bezbroj selfija. Nakon što smo se, poslije svega, malo okrijepili i odmorili u Škabrnji, krenuli smo natrag za Rogoznicu. Otišli smo s ganućem u srcima, zahvalni na žrtvi koju su poginuli za nas dali. Stoga, neka im je laka zemlja i vječni mir. Svakako bismo se ovom prilikom zahvalili svima njima, a osobito ravnatelju škole Marinu Pavičiću, koji nas je ljubazno dočekao u Škabrnji. Naša škola ima veliku želju da posjet Škabrnji preraste u tradiciju.

Paola Glavurtić, učiteljica likovne kulture

FOTO - GALERIJA

objavio: Nikolina Jovanović   datum: 20. 11. 2017.

ŠKABRNJA, 17.11.2017.

Paola Glavurtić, učiteljica likovne kulture

FOTO - GALERIJA

objavio: Nikolina Jovanović   datum: 20. 11. 2017.